Committees & Committee Officers

STANDING COMMITTEES
Board of Directors*
Executive Committee Committee Members
Committee on Committees Committee Members Committee Description

OTHER COMMITTEES
Annual Meeting Program Committee Committee Members Committee Description
Development Committee* Committee Members Committee Description
Diversity, Equity and Inclusion Committee* Committee Members Committee Description
Early Career Professional Development Committee* Committee Members Committee Description
Education Committee* Committee Members Committee Description
Election Committee* Committee Members Committee Description
Finance Advisory Committee* Committee Members Committee Description
Information Technology Committee* Committee Members Committee Description
International Affairs Committee* Committee Members Committee Description
Investment Committee* Committee Members Committee Description
Public Policy Committee* Committee Members Committee Description
Publications Committee* Committee Members Committee Description
Publications Ethics Committee Committee Members

HONORS AND AWARDS COMMITTEE
Cheadle Award Committee Committee Members Committee Description
Corresponding Members Committee Committee Members Committee Description
Darbaker Prize Committee Committee Members
Distinguished Fellow and
Emerging Leader Award Committee
Committee Members Committee Description
Donald R. Kaplan Memorial Lecture Committee Committee Members
Esau Award Committee Committee Members Committee Description
Graduate Student Research Award Committee Committee Members Committee Description
Grady L. Webster and Barbara D. Webster Structural Botany Publication Award Committee Members Committee Description
Kaplan Dissertation Improvement Award
in Comparative Morphology Committee
Committee Members
Moseley Award Committee Committee Members Committee Description
Pelton Award Committee Committee Members Committee Description

AD HOC COMMITTEES
Website Redesign (Ad Hoc) Committee* Committee Members

*These committees have students that serve as committee members. Click here for more information on student representatives on committees.
These committees currently have openings.
Years denoted below in paranthesis indicates the final year of service.

BSA Representatives to Other Societies

Standing Committees:

Board of Directors

  • Cindi Jones (2022), President
  • Michael Donoghue (2023), President-Elect
  • Linda Watson (2021), Past President
  • Rachel Spicer (2021), Secretary
  • Lucinda McDade (2022), Treasurer
  • Melanie Link-Perez (2023), Program Director
  • Michelle Gaynor (2021), Student Representative
  • Imeña Valdes (2022), Student Representative
  • Emily Sessa (2022), At-Large Director - Publications
  • Jennifer Cruse-Sanders (2023), At-Large Director - Development
  • Chelsea Specht (2023), At-Large Director - Diversity, Equity and Inclusion
  • Chris Martine (2021), At-Large Director - Education

Executive Committee

(designated in bylaws)

  • Cindi Jones (2022), President
  • Michael Donoghue (2023), President-Elect
  • Linda Watson (2021), Past President
  • Rachel Spicer (2021), Secretary
  • Lucinda McDade (2022), Treasurer
  • Melanie Link-Perez (2023), Program Director

Committee on Committees

  • Michael Donoghue (2021), President Elect, Chair
  • Rachel Spicer (2021), Secretary
  • James McDaniel (2021)
  • David Tank (2022)
  • Chase Mason (2023)
  • Jenny Xiang (2023)
  • Brenda Molano-Flores (2023)
  • Chelsea Specht, DEI Chair (2023)

Other Committees:

Annual Meeting Program Committee

  • Melanie Link-Perez (2023), Program Director (Chair)
  • Program Organizer of each Section
  • Chair, Local Organizing Committee
  • Johanne Stogran, Conference Staff 
  • Representatives of Other Societies meeting with BSA

Development Committee

  • Jennifer Cruse-Sanders (2023), At-Large Director - Development, Chair
  • Amy Litt
  • Edward Schneider
  • Ned Friedman (2023)
  • Peter Wilf (2023)
  • Joe Williams (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Diversity, Equity and Inclusion Committee

  • Chelsea Specht (2023), Chair
  • Jim Cohen (2021)
  • Anna Monfils (2021)
  • Muriel Poston (2021)
  • Roland Roberts (2021)
  • Adriana Hernandez, Student Representative (2022)
  • Maya Allen, Student Representative (2022)
  • Janelle Burke (2023)
  • Kadeem Gilbert (2023)
  • Keri Maricle (2023)
  • Madhav Nepal (2023)
  • Ann Sakai, PI PLANTS
  • Melanie Link-Perez (2021), Program Director, ex officio
  • Cindi Jones (2021), President, ex officio
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Early Career Professional Development Committee

This committee is new for 2021. 

Education Committee

  • Chris Martine (2021), Chair and At-Large Director - Education
  • Dori Contreras (2021)
  • Karolina Heyduk (2021)
  • Ben Stone, Graduate Student Representative (2021)
  • Ken Cameron (2022)
  • Susan Pell (2022)
  • Jorge Mena-Ali (2023)
  • Catrina Adams, BSA Education Director, ex officio
  • Phil Gibson, Editor, PlantED, ex officio
  • Kyra Krakos, Teaching Section Chair, ex officio
  • Rachel Spicer (2021), Secretary, ex officio
  • Cindi Jones (2021), President, ex officio

Election Committee

  • Linda Watson (2021), Past President, Chair
  • Chelsea Specht (2022)
  • Shannon Straub (2022)
  • Chelsea Pretz, Student Representative (2022)
  • Michael McKain (2023)
  • Rachel Spicer (2021), Secretary, ex officio

Finance Advisory Committee

  • Larry Hufford (2022), Chair
  • Laura Galloway (2022)
  • Jun Wen (2022)
  • Sandra Davis, (2023) 
  • Lucinda McDade (2022), Treasurer, ex officio

Information Technology Committee

  • Mike Ballou, Student Representative (2022)
  • Alex Harkess (2022)
  • Matt Johnson (2022)
  • Jill Wegrzyn (2023)
  • Rob Brandt, BSA Manager Technology Development, ex offico
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

International Affairs Committee

  • Rosa Rodriguez (2021)
  • Hugo Cota-Sanchez (2022)
  • Carol Sinascalchi (2022)
  • Ceclila Zumajo, Student Representative (2022)
  • Johanne Brunet (2023)
  • Suman Nupane (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio
  • Melanie Link-Perez, Program Director, ex officio
  • Cindi Jones, President, ex officio

Investment Committee

  • Toby Kellogg (2022), Chair
  • Ian Gilman Student Representative (2021)
  • Maia Thomas (2022), Probono Professional advisor
  • Larry Hufford (2022)
  • Peter Crane (2023)
  • Ned Friedman (2023)
  • Kent Holsinger (2023)
  • Cindi Jones (2021), President, ex officio
  • Lucinda McDade (2022), Treasurer, ex officio
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Public Policy Committee

  • Krissa Skogen (2023), Co-Chair
  • Tanisha Williams (2023), Co-Chair
  • Ingrid Jordon-Thaden (2021)
  • Mary Sagatelova, Student Representative (2021)
  • Norm Ellstrand (2022) Scott Gevaert (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Publications Committee

  • Emily Sessa, BSA Director at large - Publications (2022), Chair
  • Laryssa Baldridge Student Representative (2021)
  • Maribeth Latvis (2021)
  • Sean Graham (2022)
  • Rupesh Kariyat (2023)
  • Thales Leandro (2023)
  • Nora Mitchell (2023)
  • Pamela Diggle, Editor, AJB, ex officio
  • Theresa Culley, Editor, APPS, ex officio
  • Mackenzie Taylor, Editor, PSB, ex officio
  • Amy McPherson, AJB Managing Editor, ex officio
  • Richard Hund, AJB Production Editor, ex officio
  • Beth Parada, APPS Managing Editor, ex officio

Publications Ethics Committee

Honors and Awards Committees:

Cheadle Award Committee

  • Jessical Budke (2022), Chair as Chair of D&S Section
  • Andrew Doust (2022)
  • Carol Wilson (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Corresponding Members Committee

(Past Presidents)

  • Linda Watson (2023), Past President, Chair, ex officio
  • Andi Wolfe (2022)
  • Loren Rieseberg (2021)

Darbaker Prize Committee

  • In partnership with the Phycological Society of America
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Distinguished Fellow and Emerging Leader Award Committee

  • Michael Donoghue (2021), Chair
  • Allison Snow (2022)
  • David Lee (2023)
  • Ann Sakai (2023)
  • Cindi Jones (2021), President, ex officio

Donald R. Kaplan Memorial Lecture Committee

  • Toby Kellogg (2021)
  • Madelaine Bartlett (2022)
  • Mark Olson (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Esau Award Committee

  • Kurt Neubig (2021)
  • Cheng-Chiang Wu (2022)
  • Rebecca Povilus (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

BSA Graduate Student Research Award Committee (Including the J.S. Karling Award)

  • Andy Crowl (2021)
  • Elliot Gardner (2021)
  • Jennifer Weber (2021)
  • Morgan Gostel (2022)
  • Tanya Livschultz (2022)
  • Richard Moore (2022)
  • Lisa Boucher (2023)
  • Jamie Kostyun (2023)
  • Elena Peredo (2023)
  • Norm Wickett (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Additional Members as Needed

  • Monica Carlsen-Krause (1-Year Term, 2021)
  • Shawn Krosnick (1-Year Term, 2021)
  • Lucas Majure (2-Year term, 2021)
  • Allison Miller (1-Year Term, 2021)
  • Nora Mitchell (2-Year term, 2021)
  • Daniel Spalink (2-Year term, 2021)
  • Cynthia Huebner (1- Year term, 2021)
  • Madelaine Bartlett (1-Year term, 2020)
  • Hannah Marx (1 - Year term, 2020)
  • Jason Cantley (1-Year Term, 2019)
  • Abigail Moore (1-Year Term, 2019)

Grady L. Webster and Barbara D. Webster Structural Botany Publication Award Committee

Chair, Pamela Diggle

Kaplan Dissertation Improvement Award in Comparative Morphology Committee

  • Steve Weller, Chair
  • Sean Graham
  • Lena Hileman
  • Cindi Jones
  • Joe Williams

Moseley Award Committee

  • Fabiany Herrera (2021)
  • Chelsea Specht (2022)
  • Luiza Teixeira-Costa (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Pelton Award Committee

  • Andrew Doust (2021)
  • Rob Baker (2022)
  • Yaowu Yuan (2023)
  • Heather Cacanindin, Executive Director, ex officio

Ad Hoc Committees:

Website Redesign (Ad Hoc)

  • Heather Cacanindin, Chair
  • Marian Chau
  • Karolina Heyduk
  • Tanisha Williams, Student Representative
  • Min Ya, Student Representative
  • Rob Brandt, Staff Representative, ex-officio

 

Representatives to Various Organizations:

AAAS COUNCIL

  • Cindi Jones (2021), President

AIBS COUNCIL

  • Krissa Skogen (2020-2022), AIBS Board member, BSA Public Policy Committee Co-Chair

ANNUAL INCORPORATION, STATE OF CONNECTICUT