Botanical Society of America

2014 BSA Advisory Council Meeting Agenda


ALL of the reports in one file: AVAILABLE as of... Sunday, JULY 27, 2014


BOTANICAL SOCIETY OF AMERICA
ADVISORY COUNCIL MEETING
Sunday, July 27, 2014
1:00 - 3:30 pm
Payette
Boise Centre
Boise, Idaho

AGENDA

  1. Call to Order and Introductions (Cynthia Jones)

  2. Approval of Minutes of 2013 Council Meeting Report in place as of:

  3. Reports of Executive Committee, Editors, and Staff

    A. President (Pamela Diggle)* Report in place as of:
    D. Secretary (Andrea Wolfe)* See 2013 Council Meeting Minutes
    E. Treasurer (Joseph Williams)* Report in place as of:
    F. Program Director (David Spooner)* Report in place as of:
    G. DAL - Development (Linda Graham)* Report in place as of:
    H. DAL - Education (Marsh Sundberg)* Report in place as of:
    I. DAL - Publications (Sean Graham)* Report in place as of:
    J. Student Representatives (Morgan Gostel and Jon Giddens)* Report in place as of:
    K. Editor, American Journal of Botany (Judy Jernstedt)* Report in place as of:
    L. Editor, Applications in Plant Sciences (Theresa Culley)* Report in place as of:
    M. Editor, Plant Science Bulletin (Marsh Sundberg)* Report in place as of:
    N. Business Office/Executive Director (Bill Dahl)* Report in place as of:

  4. Reports of Committees, Sections, and Representatives

    A. Standing Committees (Administrative)
    1. Executive Committee (Pamela Diggle)
    2. Annual Meetings Program Committee (David Spooner) See Program Director's Reoprt
    3. Committee on Committees (Tom Ranker) 15-Jul-14
    4. Developent Committees (Linda Graham) See DAL Development Report
    5. Education Committee (Phil Gibson) Report in place as of:
    6. Financial Advisory Committee (Darleen DeMason)* Report in place as of:
    7. Committee on Human Diversity (Brenda Molano-Flores)* Report in place as of:
    8. Investment Committee (Jack Horner)* Report in place as of:
    9. Publications Committee (Qiu-Yun (Jenny) Xiang)* Report in place as of:
    10. Public Policy Committee (Kent Holsinger)* Report in place as of:
    11. Technology Committee (Chris Martine)* Report in place as of:

    B. Standing Committees (Awards and Prizes)

    1. Corresponding Members Committee (Elizabeth Kellogg)*
    2. Bessey Award Committee (Marsh Sundberg/Carina Anttila-Suare) Report in place as of:
    3. Cheadle Award Committee (Amy Litt) See Developmental and Structural Section:
    4. Darbaker Prize Committee (PSA) Report in place as of:
    5. Esau Award Committee (Nicholas Tippery) Report in place as of:
    6. Donald R. Kaplan Memorial Lecture Committee (Darlene DeMason) Report in place as of:
    7. Karling Awards Committee (B. Dahl for Kyra Krakos/Patrick McIntyre)
    8. Merit Awards Committee (Bruce Baldwin) Report in place as of:
    9. Moseley Award Committee (Selena Smith) Report in place as of:
    10. Pelton Award Committee (William Friedman) Report in place as of:
    11. Webster Award Committee (Judy Jernstedt) Report in place as of:

    C. Ad hoc Committees
    1. International Committee (Mark Mort)* Report in place as of:

    D. Sections
    1. Bryological and Lichenological Section (Roger Rosentreter) Report in place as of:
    2. Developmental and Structural Section (Amy Litt) Report in place as of:
    3. Ecology Section (Eric Morgan) Report in place as of:
    4. Economic Botany Section (Allison J. Miller) Report in place as of:
    5. Genetics Section (Eric J Bishop-von Wettberg) Report in place as of:
    6. Historical Section (Rusty Russell) Report in place as of:
    7. Mycological Section (Greg Mueller) Report in place as of:
    8. Paleobotanical Section (Axsmith Brian) Report in place as of: 5-Jun-14
    9. Physiological Section n (Frank Ewers) Report in place as of:
    10. Pteridological Section (Kathleen M. Pryer) Report in place as of:
    11. Systematics Section (Lynn Clark) Report in place as of:
    12. Teaching Section (Carina Anttila-Suare) Report in place as of:
    13. Tropical Biology Section (Suzanne Koptur) Report in place as of:
    14. Southeastern Section (Emily Gillespie) Report in place as of:

    E. Representatives to other Organizations
    1. AAAS (Pamela Diggle)* See President's Report
    2. AIBS (Judy Skog)*
    3. CSSP (Pamela Diggle) See President's Report
  5. Old Business
  6. New Business
    A. Corresponding Members
    B. Awards
    C. Membership Rates (2015)
    D. American Journal of Botany Rates (2015)
    E. Applications in Plant Sciences Rates (2015)
    F. 2014/2015 Budget
    G. Investment Committe funds for special initiatives – concepts
    H. Board Recommendations
    1. The Council will vote as representatives of the membership on a revision of the bylaws that will specify that the Board will appoint the Editor-in-Chief of the American Journal of Botany, the Editor-in-Chief of the Plant Science Bulletin, and (this is the new part) the Editor-in-Chief of Applications in Plant Sciences (see Article VII, Section 4) Similarly, the Council will vote on the addition of the Editor-in-Chief of Applications in Plant Sciences to the Advisory Board (Article IX, Section 2).
    2. Announcement of the creation of a new Society-wide award for Emerging Leaders.
    3. Updates regarding development of a new strategic plan for the BSA.
    I. BSA Speaker's Bureau - Stan Rice has written up a short proposal outlining the benefits and some of the possible issues (http://www.botany.org/bsa/membership/council2014/BSAspeakers.pdf) of the BSA hosting a web site that would serve at a Speaker's Bureau.
    J. Last year the Awards Committee reviewed all of the awards given by the society. One of the recommendations was that section officers should review all of the information at that is currently posted for their awards. For each award, the Committee recommends that the Awards page (http://botany.org/Awards/) be carefully reviewed for each award. The Committee Recommends that each description contain the following information:
    1. Brief history of the genesis of the award and the person for whom it is named (a more detailed document could be placed on a separate web page).
    2. A statement of what the award is for (Travel, Research, Best talk or poster?
    3. Who is eligible
    4. How many are given annually
    5. What the award consists of (amount, etc.)
    6. How to apply
  7. Adjournment
Please download the reports, read them PRIOR to the meeting, and bring hard copies with you. We will discuss the contents of the reports at the Council meeting, giving priority in the morning to items marked by a * and/or ones with specified points of action. We will then address any remaining items in the order listed.


    REMINDERS:

    For the most up-to-date information, please see the Programs At-A-Glance and remember to use the CUSTOME SHCEDULE TOOL!

See you in Boise!