Botanical Society of America

2013 BSA Advisory Council Meeting Agenda


ALL of the reports in one file: AVAILABLE as of... Saturday, JULY 27, 2013


BOTANICAL SOCIETY OF AMERICA
ADVISORY COUNCIL MEETING
Sunday, July 88, 2013
1:00 - 3:30 pm
Grand Ballroom A
Riverside Hilton
New Orleans, Louisiana

AGENDA

  1. Call to Order and Introductions (Lucinda McDade)

  2. Approval of Minutes of 2012 Council Meeting Report in place as of: 18-Oct-13

  3. Reports of Executive Committee, Editors, and Staff

    A. President (Elizabeth Kellogg)* Report in place as of: 18-Oct-13
    B. Past President (Stephen G. Weller)* Report in place as of: 18-Oct-13
    C. President Elect (Pamela Diggle)* Report in place as of: 18-Oct-13
    D. Secretary (Andrea Wolfe)* See 2012 Council Meeting Minutes
    E. Treasurer (Amy Litt)* Report in place as of: 18-Oct-13
    F. Program Director (David Spooner)* Report in place as of: 18-Oct-13
    G. DAL - Development (Linda Graham)* Report in place as of: 18-Oct-13
    H. DAL - Education (Marsh Sundberg)* Report in place as of: 18-Oct-13
    I. DAL - Publications (Carol Goodwillie)* Report in place as of: 18-Oct-13
    J. Student Representatives (Megan Ward)* Report in place as of: No File
    K. Editor, American Journal of Botany (Judy Jernstedt)* Report in place as of: 18-Oct-13
    L. Editor, Applications in Plant Sciences (Theresa Culley)* Report in place as of: 18-Oct-13
    M. Editor, Plant Science Bulletin (Marsh Sundberg)* Report in place as of: 18-Oct-13
    N. Business Office/Executive Director (Bill Dahl)* Report in place as of: 18-Oct-13

  4. Reports of Committees, Sections, and Representatives

    A. Standing Committees (Administrative)
    1. Executive Committee (Elizabeth Kellogg)
    2. Annual Meetings Program Committee (David Spooner) See Program Director's Reoprt
    3. Committee on Committees (Pamela Diggle) See President Elect's Report
    4. Developent Committees (Linda Graham) See DAL Development Report
    5. Education Committee (Phil Gibson) Report in place as of: 18-Oct-13
    6. Election Committee (Stephen G. Weller) Report in place as of: 18-Oct-13
    7. Financial Advisory Committee (Michael Dunn)* Report in place as of: 18-Oct-13
    8. Committee on Human Diversity (Ann Sakai)* Report in place as of: 18-Oct-13
    9. Investment Committee (Jack Horner)* Report in place as of: 18-Oct-13
    10. Publications Committee (Qiu-Yun (Jenny) Xiang)* Report in place as of: 18-Oct-13
    11. Public Policy Committee (Kent Holsinger)* Report in place as of: No File
    12. Technology Committee (Chris Martine)* Report in place as of: 18-Oct-13

    B. Standing Committees (Awards and Prizes)

    1. Corresponding Members Committee (Stephen G. Weller)* Report in place as of: 18-Oct-13
    2. Bessey Award Committee (Marsh Sundberg/Carina Anttila-Suare) Report in place as of: 18-Oct-13
    3. Cheadle Award Committee (Bruce Kirchoff) Report in place as of: 18-Oct-13
    4. Darbaker Prize Committee (PSA) Report in place as of: No File
    5. Esau Award Committee (Athena McKown) Report in place as of: No File
    6. Karling Awards Committee (Krissa Skogen/Kristina Hufford) Report in place as of: No File
    7. Merit Awards Committee (Spencer Barrett) Report in place as of: 18-Oct-13
    8. Moseley Award Committee (Tatyana Livshultz) Report in place as of: No File
    9. Pelton Award Committee (William Friedman) Report in place as of: 18-Oct-13
    10. Webster Award Committee (Judy Jernstedt) Report in place as of: 18-Oct-13

    C. Ad hoc Committees
    1. Awards Committee (Judy Skog)* Report in place as of: 18-Oct-13
    2. International Committee (Mark Mort)* Report in place as of: 18-Oct-13

    D. Sections
    1. Bryological and Lichenological Section (Roger Rosentreter) Report in place as of: No File
    2. Developmental and Structural Section (Bruce Kirchoff) Report in place as of:18-Oct-13
    3. Ecology Section (Rebecca Drenovsky) Report in place as of: 18-Oct-13
    4. Economic Botany Section (Allison J. Miller) Report in place as of: No File
    5. Genetics Section (Kristina Schierenbeck) Report in place as of: No File
    6. Historical Section (Marissa C. J. Grant) Report in place as of: No File
    7. Mycological Section (Rusty Russell) Report in place as of: No File
    8. Paleobotanical Section (Axsmith Brian) Report in place as of: 18-Oct-13
    9. Physiological Section (Frank Ewers) Report in place as of: No File
    10. Pteridological Section (Michael D. Windham) Report in place as of: 18-Oct-13
    11. Systematics Section (Lynn Clark) Report in place as of: 18-Oct-13
    12. Teaching Section (Carina Anttila-Suare) Report in place as of: 18-Oct-13
    13. Tropical Biology Section (Suzanne Koptur) Report in place as of: No File
    14. Northeastern Section (Mary J. Paoli) Report in place as of: No File

    E. Representatives to other Organizations
    1. AAAS (Elizabeth Kellogg)* See President's Report
    2. AIBS (Judy Skog)*
    3. CSSP (Elizabeth Kellogg) See President's Report

  5. Old Business

  6. New Business
    A. Corresponding Members
    B. Awards
    C. Membership Rates (2014)
    D. American Journal of Botany Rates (2014)
    E. 2013/2014 Budget
    F. Investment Committe funds for special initiatives – concepts
    G. Board Recommendations
         a) Bylaws Change Recommendations

  7. Adjournment
Please download the reports, read them PRIOR to the meeting, and bring hard copies with you. We will discuss the contents of the reports at the Council meeting, giving priority in the morning to items marked by a * and/or ones with specified points of action. We will then address any remaining items in the order listed.


    REMINDERS:

    For the most up-to-date information, please see the Programs At-A-Glance and remember to use the CUSTOME SHCEDULE TOOL!

See you in New Orleans!